HOW TO SHOP

1 Login or create new account.
2 Review your order.
3 Payment & FREE shipment

If you still have problems, please let us know, by sending an email to support@website.com . Thank you!

SHOWROOM HOURS

Mon-Fri 9:00AM - 6:00AM
Sat - 9:00AM-5:00PM
Sundays by appointment only!

Ramada Adana Otel


Sahip olduğu coğrafyası, onu çevreleyen Toroslar, zengin kılan Çukurova, bereket dağıtan nehirleri ve sıcaklardan koruyan yaylaları ve birbirinden lezzetli tatlarıyla eşsizdir Adana..
 
Tarihi Taşköprü, aynı zamanda kültürü ve tarihi bir arada barındıran yeryüzünün en eski Açıkhava müzesi, Ramazanoğlu Konağı, Atatürk’ün Evi, Tepebağ Höyüğü ve Adana’nın değerlerini bulabileceğiniz Sinema Müzesini ziyaretçilerini bekliyor.
 
Zengin mutfağının yanı sıra dünyaca ün yapmış leziz Adana Kebabı, şalgam suyu ve özellikle yaz aylarında bici bicisi ile Adana lezzetlerine doyamayacaksınız.
 
 

Adana'nın İlkleri 

 

A) Anadolu tarihi denilince helenestik dönemle başladığını düşündüren yanlış bir kanı hakimdir.Hatta dünya uygarlığının da Yunanlılar'la birlikte başladığı düşünülür her nedense… Konuyu tıp dünyasına indirgersek bu sanının yansımasına orada da rastlarız. Sanki dünya tıp tarihi doktorların adına  yemin ettikleri Hipokrat ile başlamış gibi bir kanı vardır hep.

Halbuki dünya uygarlık tarihini yakından incelediğimizde, Anadolu'da Helenistik dönemden tam ikibin yıl daha eski bir medeniyetin 4000 yıllık Hatti-Hitit Uygarlığı'nın olduğunu görürüz.

B) 4000 Yıl Öncesinin Vatikan'ı

Çorum Hattuşaş ve Çukurova'da yapılan arkeolojik araştırmalar, bu uygarlığın önemini ortaya çıkardığı gibi,(günümüzde Çukurova dediğimiz)Adana-Hatay-Mersin-Osmaniye bölgesinde Kizzuwatna Krallığı diye isimlenen, Hitit İmparatorluğu içinde federatif bir krallık olarak yer alan, bir krallığı da işaret eder. Kizzuwatna Krallığı günümüz Vatikan'ı gibi ordusu olmayan bir krallıktır. Kaba gücün çok önemli olduğu o yıllarda bile, hiç ordusu olamayan diğer federal krallıklardan ve merkezi imparatorluktan  saygı görmüştür. Bu saygının nedeni ise; krallığı,her biri birer doktor (iyileştirici)olan rahiplerin yönetiyor olamasıdır.Bu rahipler, bitki ve hayvan (özellikle de kuş) etinden ilaç yapıp hastalıklara çare buluyorlardı.Ve o zamanın tüm dünyasından,çok sayıda hasta Adana'ya bu rahiplere tedavi olmaya geliyordu.

Kizzuwatna Krallığı'nı aynı zamanda doktor olan rahipler yönetirdi

C) İlk Sağlık Turistleri Adana'ya Geldi

Bulunan yazılı kanıtlar Hitit İmaparatoru Muvattalli'nin ve oğlu Urhiteşup'un Adana'ya tedavi için geldiklerini göstermektedir.Bu belgeler, sağlık için seyahat etmeyi anlatan en eski belgelerdir. Buna dayanarak tarihte ilk sağlık turizmi hareketi Adana'da doğmuştur diyebiliriz. Hatta aynı dönemin Mısır Firavunu İkinci Ramses de, Kizzuwatnalı rahiplerden şifa dilemiştir. Bu kadar eski bir tıp geleneğine sahip Adana, tıp-sağlık konusundaki önemini daha sonraki yıllarda da sürdürmüştür.

D) Tarihin İlk Hastanesi Adana'da Açıldı...

E) İlk Organ Nakli Adana'da Yapıldı

Daha sonraki yıllarda Hipokrat takip ettiği hastalarla ilgili notlar tutmuş ve bu notların kendinden sonraki öğrencilerine geçmesini sağlamıştır. Bilim insanları bu davranışı bilimsel tıbbın doğuşu olarak kabul ederler. Bilimsel tıbbın başlangıcı sayılan Hipokrat'ın açmış olduğu hastane ve tıp okullarından biri de Adana'nın şimdiki Yumurtalık ilçesindeydi (MÖ.500). 

F) Tarihte Ayas

Aueskulapion  adı verilen bu okulların Anadolu'da toplam 3 tane olduğunu, Yumurtalık'ın dışındaki diğer ikisinin Hipokrat'ın memleketi Kos Adası'nda ve Bergama'da bulunduğunu biliyoruz.Yumurtalık'ın tarihteki isimlerinden birinin, Hipokrat'ın annesinin ismi olan Hygea (hijyen kelimesi buradan gelmektedir) olması da, Adana'daki ilk hastanenin işaretlerinden biri sayılabilir. Ve efsane edilen odur ki, ilk organ nakli de Yumurtalık Aueskulapion'unda yapılmıştır.

G) Dünyanın En Eski Tıp Kitabı Adana'da Yazıldı

Dünyanın bugüne kadar gelebilen en eski tıp ve eczacılık kitabı da  Adana'da yazılmıştır. Bu kitap günümüzden tam 2000 yıl önce o yılların önemli bir Çukurova kenti olan Anavarza'da hekimlik yapan Dioskorides'e aittir. 

H) Materia Medika

Üç cilt halinde yazılmış olan Materia Medika isimli bu kitabın bir cildi madenlerden, bir cildi kuş ve hayvan etlerinden,diğer bir cildi de bitki ve çiçeklerden elde edilen ilaçlardan bahsetmektedir. Üstelik kitapta yazılan bazı formüller hala yöre köylüleri tarafından sağaltıcı olarak kullanılmaktadır.

Lokman Hekim

I) Lokman Hekim

Çukurova'nın böylesine bir tıp geleneğine sahip olmasının nedenlerinden biri yörenin (Özelikle Toroslar'ın) dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip olmasıdır.Bu zengin bitki çeşitliliği tıbbi gelişmeyi o kadar çok etki etmiş olmalıdır ki, yörede bitkilerle konuşarak ölüme çare bulduğu öyküleştirilen Lokman Hekim Efsanesi anlatılır. Efsaneye göre Lokman Hekim; bitkilerin dilini öğrenerek ölüme çare bulmuştur ancak, Adana'nın tarihi köprülerinden Misis'in üzerinden geçerken Cebrail Aleyselam'ın çıkardığı bir rüzgar sonucu aldığı notları Ceyhan Nehri'ne düşürerek, sırrını kaybetmiştir.

İ) Misis Köprüsü

Aslında Lokman Hekim'in binlerce yıldır Çukurova'da faaliyet gösteren Adanalı hekimlerin efsaneleştirilmiş biçimi olduğunu da düşünebiliriz.

J) Dünyanın Sağlık Üssü

Eğer Adana'nın günümüzdeki tıp faaliyetlerine göz atarsak hala faaliyetine devam eden en eski hastane olarak Adana Devlet Hastanesi'ni görebiliriz.1896 yılında bir Kolera Hastanesi olarak kurulan bu hastane sonradan Memleket Hastanesi ismiyle genel sağlık hizmeti vermeye başlamıştır.

Cumhuriyetten sonra da ismi Devlet Hastanesi olarak değişmiştir.Son yıllarda ise kentimiz tarihin içinde olduğu gibi, sağlık alanında yeni atılımlar yapmış, dünya standartlarında çok sayıda hastane ve sağlık ünitesine kucak açmıştır. Adana artık tarihindeki gibi tüm Türkiye ve dünyadan birçok hastanın geldiği, en son tıbbi teknolojinin uygulandığı bir sağlık merkezi konumundadır.  

K) Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 4 - 5 Nisan.
Türkiyenin ilk ve tek sokak karavalı.

Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali

1998 yılından itibaren her yıl Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali çerçevesinde çok sayıda yabancı ve yerli tiyatro topluluğu oyunlarını sergilemektedir.

Her yıl düzenlenen ve 1 ay süren tek milletlerarası festival olma özelliğine de sahip festival süresince sergilenen oyunları 20.000'e yakın tiyatrosever izlemektedir. Festival programındaki oyunlar 2005 yılına kadar sadece Adana'da sergilenirken, bu oyunların bir bölümü 2005 yılından beri İstanbul'da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde de sahneye konmaktadır.

Uluslararası hava oyunları festivali

18-19-20 Mayıs 2012 tarihli Adana Uluslararası Hava Oyunları Festivali, çok hafif motorlu hava araçları sınıfında Türkiye'de düzenlenen ilk festivaldir.

Uluslararası Engelli Gençlik Festivali

Uluslararası Engelli Gençlik Festivali her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen konuklarıyla, Adana'da düzenlenen ve renkli görüntülere sahne olan bir etkinliktir

 

Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Otelimizden Gitmek istediğiniz yerlerin mesafesini öğrebilirsiniz.

Yer

Araçla

Yürüme

Ziyapaşa

50 Metre

50 Metre

Adliye Sarayı

1.6 Km

510 Metre

Merkez Camii

2.5 Km

1.14 Km

Arkeoloji Müzesi

1.50 Km.

984 metre

Merkez park

1.70 Km

1.15 Km

Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi

1.6 Km

842 Metre

Optimum

2.2 Km

1.71 Km

Real M1 AVM

9.8 Km

 

Taş Köprü

1.9 Km

1.22 Km

Büyük Saat

1.14 Km

1.14 Km

5 Ocak Meydanı

602 M

602 Metre

Seyhan Kültür Merkezi

1.1 Km

316 Metre

Atatürk Parkı

1.9 Km

722 Metre

5 Ocak Stadyumu

2 Km

 

Adana Belediye

2 km

 

K.Saat

290 M

290 Metre

Çatalan Köprsü

11 Km

 

Ç.Üniversitesi

9.7 Km

 

Balcalı hastanesi

10 Km

 

Lunapark

8.7 Km

 

Adnan Menderes Girişi

7.6 Km

 

Marina

11 Km

 

Seyhan Emniyet Müd.

1.3 Km

 

Gar

1.8-2.2 Km

 

Otogar

5.9 Km

 

Yüreğir otogar

3.1 Km

 

Hipodrom

9 Km

 

 

ÜST